Jak łączyć taśmy LED? Szeregowo czy równolegle?

| 0 Komentarzy
Chcesz dodać niesamowitych kolorów salonowi? A może marzy Ci się telewizor z innego wymiaru? Sprawdź taśmy LED.

Z pewnością zastanawiałeś się, co zrobić, aby uczynić swój salon lub pokój miejscem żywym i przyciągającym. Dodanie nietuzinkowego oświetlenia to ciekawy pomysł na dekorację. Dlaczego miałbyś nie podświetlić telewizora zielonym kolorem albo nadać więcej przestrzeni dzięki światłu znad podwieszanego sufitu? Do tego potrzebne Ci będą specjalne taśmy LED, które dzięki swojemu rozmiarowi i łatwości montażu urozmaicą każdą przestrzeń.

Łączenie taśm LED – metoda szeregowa czy równoległa?

W przypadku montażu każdego elementu elektronicznego, na początkowym etapie musisz zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najbezpieczniejsze oraz bezawaryjne. W elektronice istnieją dwa najważniejsze sposoby łączeń układów. Mianowicie, można to zrobić w sposób szeregowy lub równoległy. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, w różny sposób „reaguje” na awarie i wymaga innego sposobu zasilania.

Warto wiedzieć, jakie są zasady łączenia ze sobą taśm LED. Podczas szeregowego połączenia z zasilacza wychodzi tylko jeden przewód, a każdy element będzie połączony kolejno jeden po drugim. Minus w takim fragmencie podłączyć trzeba do plusa fragmentu poprzedzającego. Z kolei w przypadku równoległego układu z zasilacza wyprowadzone będzie tyle przewodów, ile jest fragmentów taśmy. Każdy plus będzie połączony do plusa przy źródle prądu i analogicznie, każdy minus będzie podłączony do jednego minusa.

Polecane taśmy LED

Wady i zalety łączenia taśm LED szeregowo

Jak każde rozwiązanie techniczne, poszczególne sposoby montowania taśm mają swoje wady i zalety, które czynią je bardziej użytecznymi w różnych sytuacjach. Znajomość tych różnic pozwala zwiększyć wydajność taśm oraz dostosować odpowiednie zasilanie. Przydatne jest to również w planowaniu rozmieszczenia oświetlenia. Dzięki temu unikniesz błędów, które skutkować będą pogorszeniem estetyki instalacji.

W przypadku połączenia szeregowego pojawiają się problemy dotyczące wykorzystania różnych rodzajów lub kolorów taśm LED RGB. W ten sposób diametralnie zwiększa się zużycie prądu i ryzyko szybkiego uszkodzenia lub zużycia takiej taśmy. Dlatego jako użytkownik jesteś zobowiązany zachować pewną spójność w oświetleniu swojego pomieszczenia. Ogranicza Cię również długość takiej instalacji. Po przekroczeniu 7,5 m pojawiać się będą spadki napięcia i diody na początku będą jaśniej świeciły od tych na końcu.

Z drugiej strony łączenie diod LED szeregowo jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem. Mała liczba przewodów ułatwi montaż i rozmieszczenie, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić o ukrycie lub estetyczne poprowadzenie okablowania. Taki rodzaj połączenia stosuje się w małych instalacjach np. w celu podświetlenia witryny w jadalni lub telewizora w salonie. Prostota takiego rodzaju instalacji ogranicza możliwość pomylenia się i złego zwarcia elementów.

Jednakże, jeśli to dalej Cię nie uspokaja i martwisz się, czy uda Ci się dobrze podłączyć swoje taśmy led, Sonoff jest jedną z firm, które oferują produkty w dużych zestawach ze wszystkimi niezbędnymi komponentami. Dzięki temu po przywiezieniu do domu nowego źródła światła, po wyjęciu z kartonu możesz w kilka minut bez mniejszych problemów, zaawansowanej wiedzy i dodatkowych umiejętności zainstalować wybrane oświetlenie.

Wady i zalety łączenia taśm LED równolegle

Jeśli jednak pojawia się zapotrzebowanie na bardziej skomplikowaną i niezawodną instalację, powinieneś rozważyć połączenie swoich ledów metodą równoległą. Będzie ona funkcjonalna w zupełnie innych sytuacjach niż szeregowa oraz wymagać będzie od Ciebie innych umiejętności podczas montażu. Jednakże zrekompensuje to ona wieloma zaletami, dzięki którym efektywniej oświetlisz wybrane miejsce lub przedmiot w domu.

Połączenie szeregowe jest odpowiednie, gdy Twoja taśma ma więcej niż 7,5 m długości. Takie rozwiązanie niweluje pojawianie się spadków napięcia, gdyż według praw panujących w elektronice, na każdym z odcinków będzie się odkładało takie samo napięcie. Zastosowanie różnych wariantów kolorystycznych będzie również możliwe dzięki połączeniu równoległym ledów. 230 V z kolei jest napięciem zasilania, które zastosować można tylko i wyłącznie przy takiej metodzie.

Niestety połączenia równoległe wymagają zastosowania większej liczby przewodów. Dodatkową ilość okablowania będziesz musiał odpowiednio ukryć, aby nie zaburzała estetyki połączenia. Następnym problemem może okazać się stopień skomplikowania takiego ułożenia. Jest on mniej intuicyjny niż jego poprzednik i wymaga bardziej rozległej wiedzy z zakresu elektroniki. Poza tym wymagane będzie zastosowanie natężenia prądu nie mniejszego niż suma prądów potrzebnych do każdego z podłączonych odcinków.

Co lepiej wybrać – łączenie ledów szeregowo czy równolegle?

Odpowiednio dostosowanie łączenia ledów w Twoim domu pozwoli Ci uniknąć stresu związanego z niedziałającymi lub szybko zużywającymi się elementami. Nie będziesz musiał również martwić się o koszty, gdyż dobrze wykonana instalacja będzie służyć Ci wiernie przez bardzo długi czas. Piękna aranżacja pomieszczenia to kolejny efekt umiejętnie wykonanego montażu oświetlenia. Jest ona zależna od dobrego układu i fachowego umiejscowienia źródła światła, które wykorzystuje w pełni parametry techniczne i aspekty wizualne ledów.

Pojawia się jednak pytanie: które rozwiązanie jest najlepsze? Nie da się wyznaczyć konkretnego sposobu, niezastąpionego we wszystkich sytuacjach. To jakiego wyboru powinieneś dokonać, zależy od miejsca, w jakim chcesz umieścić oświetlenie oraz od jego różnorodności kolorystycznej. Istotne jest też, na jak bardzo rozległą instalację elektryczną możesz sobie pozwolić. Tak więc, przed wyborem i zamontowaniem, powinieneś dokonać niezbędnego rozrachunku, w którym podsumujesz wszystkie wymienione aspekty.

Jeśli zamierzasz przygotować się na większe przedsięwzięcie związane z montażem, czyli chcesz podświetlić stopnie swoich schodów lub podwieszany sufit, analogicznie będziesz potrzebował dłuższej taśmy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie szeregowe, które dodatkowo pozwoli Ci na zastosowanie innego koloru w każdym miejscu oraz nie narazisz się na straty energii lub szybkie i niepotrzebne zużycie ledów.

Z kolei w przypadku mniejszych i mniej skomplikowanych instalacji, niezawodne będzie połączenie szeregowe. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego nadmiaru okablowania i nie będziesz musiał martwić się o stopień zaawansowania tej metody. Musisz jednak pamiętać, że kosztem prostoty pojawią się ograniczenia kolorystyczne. Jednak będzie to dobre rozwiązanie, gdy chcesz w jednym miejscu, np. wzdłuż szafki, zamontować jednokolorowe oświetlenie taśmami LED. Kanlux jest firmą, która oferuje specjalne sterowniki dołączane do swoich produktów, dzięki czemu poprzez manipulację dostarczanym prądem, możesz zmieniać kolor według uznania.

Taśmy LED to szybki i prosty sposób na efektowne urozmaicenie lub uzupełnienie oświetlenia w pomieszczeniu. Właściwie zamontowane będą cieszyć Twoje oczy długo.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.